пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie zaznaczy projektu trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe plot.

Ogromnie duże, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zacienia okoliczne budynki a także ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzechy. Jeśli wolimy zęby nasze roślinne plot było niezwykle wybujałe a zarazem cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu. Należy pamiętać jednakże, że gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic właściwie nie podkreśli krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty czasami nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wskazanych grządkach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać zielone zaplecze w ryzach bądź zasłonią gołe place ziemi. Estetycznie uformowany niewielki żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie ewentualnie wysokie roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z drzew zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej grupy bywają o wiele bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go redukować, ale jego wersje Fastigiata Robusta można pościć sam jeden.Będzie błyskawicznie dojrzewał i wstrzyma filarowy zarys.

O ile wasz zaułek jest dosyć zacieniony, pożądane byłoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja kategorii o złotawych bądź pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr nieskomplikowany Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej przekonywające w słońcu, przecież nawet w chłodzie korona drzewa zostają wystarczająco jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий