среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na plot i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień skał na ogrodzenie z PCV na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastikowe wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie z plastyku na plot i furtę ze sztachetek tworzy się z skał różnorodnego konturu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród odłamków o nietypowych konturach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий