понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą i za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenia z Winylu z Czeladzi buduje się w słonecznych położeniach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Sporo uroku maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują także dużo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastiku mogą być bardzo cienkie, jednakże trzeba je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie zakłada się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий